0
 
 
VÁNOČNÍ JARMARK

Sobota a neděle 9. a 10. 12. na zámku

Na tento víkend připravil opočenský zámek vánoční jarmark. K jeho příjemné atmosféře přispěje po oba dny ZUŠ. Jak jinak, než zpěvem a hudbou. Od 12 hodin bude zpívat malý sbor, po půlhodině jej vystřídá houslový soubor. Střídat se budou pravidelně, poslední vystoupení bude patřit sboru – od 14 hodin.

Fotky: děti z výtvarného oboru si udělaly originální adventní kalendáře. Andělské a čertovské. No nejsou povedené?

VÍCE ZDE
ADVENTNÍ KONCERT

Neděle 10. 12. od 17 hodin v KND

Na tento den jsme připravili adventní koncert. Melodie, které uslyšíte v první polovině, budou mít jedno společné – vánoční ladění. Druhá polovina, no ta už bude ryze vánoční. Po letech jsme oprášili Dětskou vánoční mši. Minule měla úspěch, teď můžeme slíbit, že bude ještě hezčí. Vyprávění o narození Ježíška bude prokládáno zpěvem s doprovodem malého orchestru. Novinkou bude projekce, která bude betlémský příběh provázet i obrazem.

Advent je spojen s adventními věnci. Podívejte se na věnce, které vytvořily děti z našeho výtvarného oddělení.

VÍCE ZDE
KONCERT

Kapela MY VÁM TAKY


Zveme vás na koncert školní kapely – v úterý 12. 12. od 18 hodin v KND. Co vás čeká? Žáci ZUŠ Opočno a Dobruška, v jejichž společnosti se patřičně odreagujete!!!


Fotky jsou z koncertu na Trčkově náměstí z 1.6.2021.

VÍCE ZDE
OPOČNO A HUDBA
Opočno je město s bohatou hudební tradicí. Je zajímavé, kolik známých hudebních skladatelů spatřilo světlo světa právě zde: Josef Ignác Flaška (1706 - 1772), Josef Vorel (1801 - 1874), František Zdeněk Skuherský (1830 - 1892), Václav Petr (1848 - 1932), Václav Marel (1904 -1984). Mezi nejvýznamnější současné skladatele bezesporu patří Luboš Sluka, opočenský rodák a Čestný občan Opočna.
Opočenský hudební život silně ovlivnil první ředitel hudební školy Josef Václav Kratochvíl, organizátor „Hudebních sobot“. Po mnohaletém přerušení navázala na jejich tradici Opočenská beseda každoročním cyklem Opočno hudební. Hudbou však Opočno žilo mnohem dříve, významné místo v něm zaujímaly pěvecké spolky vzniklé v 19. století.

PĚVECKÉ SPOLKY
19. století přálo spolkovému životu, ten se v Opočně rozvíjel zásluhou opočenské Měšťanské besedy. Beseda byla založena r. 1863, v listopadu dala podnět k obnovení ochotnických představení, odbor pěvecký se při „Besedě“ ustavil 6. 12. 1863. Samostatné pěvecké jednoty vznikly o trochu později. V srpnu 1882 byla přičiněním některých místních dam založena dívčí pěvecká jednota MLADA a v roce 1885 vznikl mužský zpěvácký spolek, který byl nazván k poctě na Opočně narozeného vlastence a hudebního skladatele VOREL.

VZNIK HUDEBNÍ ŠKOLY
Před vznikem veřejné hudební školy působili v Opočně dva soukromí učitelé hudby. Byl to Karel Petr, který vyučoval na více nástrojů, a Ing. Poppr, výborný klavírista. V roce 1926 stál u zrodu orchestru města Opočna, jehož členy se stali milovníci hudby z Opočna a širokého okolí. Spolupracoval také s jednotami Mlada a Vorel. V tomto prostředí tedy vznikla v roce 1940 hudební škola, jedna z prvních v celém kraji.

TĚŽKÉ ZAČÁTKY
Období okupace nebylo pro vznik hudební školy příznivé, české školství bylo během války potlačováno. Městská hudební škola v Opočně byla otevřena 1. 11. 1940, nebyla však povolena jako veřejný městský ústav. Navenek vystupovala jako soukromá škola Josefa Václava Kratochvíla, který byl jejím prvním ředitelem. Zpočátku se vyučovalo v dívčí měšťanské škole, ale již na konci roku začala výuka v domě čp. 10 na Trčkově náměstí (v této budově je škola dodnes). Ředitel J. V. Kratochvíl vedl 22 žáků v houslovém oddělení a učitelka Hermína Střízková 16 žáků v oddělení klavírním. Ředitel zřídil brzy i oddělení elementárního zpěvu, kam chodilo 40 dětí, tak vznikl dětský pěvecký sbor s názvem Opočenští zpěváčci. Do roku 1942 se učitelský sbor rozšířil o další dva členy – Františka Peška a Danuši Mottlovou. Dne 15. 4. 1942 bylo dosaženo schválení školy jako městského ústavu.

ZUŠ Opočno

ZMĚNY OD ROKU 1945
1. 9. 1945 změnila Městská hudební škola název. Na paměť opočenského rodáka - hudebního vědce, pedagoga a skladatele dostala název Městská hudební škola Františka Zdeňka Skuherského.
30. 11. 1945 skončil svoji činnost v Opočně J. V. Kratochvíl. Novým ředitelem se na jeho doporučení stal Josef Vedlich, do té doby profesor Ústavu pro hudební a pěveckou výchovu v Praze.
Rok 1946 - z podnětu J. Vedlicha vznikla v Novém Městě nad Metují pobočka opočenské hudební školy.
8. 1. 1953 bylo při hudební škole založeno Opočenské komorní sdružení, jehož členy byli učitelé spolu se způsobilými amatéry a žáky školy.
Září 1955 – Josef Vedlich odešel na školu do Nového Města nad Metují. Ředitelem opočenské hudební školy se stal Josef Kovaříček, který zde vyučoval od r. 1951.
1. 9. 1961 – v Dobrušce byla zřízena pobočka opočenské hudební školy.
Rok 1961 se stal v historii hudebních škol důležitým mezníkem. Vydáním školského zákona byly základní hudební školy přeměněny na lidové školy umění (LŠU). Vznikly sloučením základních hudebních a základních výtvarných škol. Současně byly rozšířeny o další obory – taneční a literárně-dramatický.
Rok 1962 - v LŠU Opočno se podařilo vedle oboru hudebního otevřít obor výtvarný.
Rok 1963 - byl založen taneční obor.
Podzim 1984 - ředitelem školy se stal Jan Sedlák.

ZMĚNY PO ROCE 1989 - ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA
1. 1. 1992 - v souvislosti s novelou školského zákona se změnil název na Základní umělecká škola.
1. 9. 1998 - ředitelkou školy se stala Vilma Urešová. V té době byla Základní umělecká škola Opočno zálohovou organizací, jejím zřizovatelem byl Školský úřad Rychnov nad Kněžnou.
1. 9. 2000 se ZUŠ stala příspěvkovou organizací, zřizovatelem zůstal rychnovský Školský úřad.
27. 9. 2001 se zřizovatelem stal Královéhradecký kraj.
1. 1. 2005 se zřizovatelem školy stalo město Opočno, forma příspěvkové organizace zůstala.

Dnes škola poskytuje umělecké vzdělání 350 dětem z Opočna a spádových obcí, vyučuje zde kolem 20 učitelů. Fungují zde obory hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický.

HISTORIE BUDOVY čp. 10:
Budovu, kde dnes sídlí ZUŠ, zmiňuje kronika poprvé v roce 1803, kdy zde působil řezník Jan Potůček. Řeznictví se v rodě dědilo z generace na generaci, v domě se udrželo minimálně celé jedno století. Při řeznictví fungovala i hospoda, v níž se konala také představení opočenských ochotníků. Řeznictví přestalo fungovat kolem roku 1900.
S ukončením řeznictví se zde uvolnily prostory, kromě různých nájemníků se objevily i kanceláře. Byla zde umístěna např. Okresní nemocenská pokladna, svou kancelář tu měl zemský JUDr. Václav Pohl.

ZUŠ Opočno V roce 1913 koupilo z pozůstalosti zemřelého Karla Potůčka dům čp. 10 město Opočno, domu se užívalo především k ubytování městských zřízenců. Tento stav se pravděpodobně udržel do roku 1940, kdy zde začala fungovat hudební škola a knihovna. Knihovna se později přestěhovala, ale hudební škola už v budově zůstala.
 
          All rights reserved ZUŠ Opočno designed by otherwise.cz